Peamised vead, mida üürikorteri otsimisel tehakse

Olen aastaid tegelenud üürikorterite vahendamisega ja näen, et mõned asjad vajaksid ehk meelde tuletamist või selgitamist. 

Kui hakkad omale üürikodu otsima, siis nagu iga uue algusega oma elus, tasub alguses läbi mõelda, mida täpselt soovid.

Siin on mõned soovitused, millele kindlasti enne otsimise algust mõelda:

 • Mis on mu eelarve?

Sa tead, mis on su sissetulek, mõtle palju sa oled valmis iga kuu ära maksma. Lisaks üürile, tuleb sul hakata maksma ka korteriga seotud kommunaalmakseid. 

 1. Küsi üürileandjalt enne vaatama minemist korteriga seotud kommunaalteenuste arveid jaanuar – detsember, jah kõigi 12 kuu kohta, see annab sulle hea ülevaate, millised on kuude lõikes päris kulud. Küsi mitu inimest selles korteris samal ajal elas, siis tead enam vähem arvestada, palju sul endal võiks kuluda vett ja elektrit.
 2. Uuemates majades on kommunaalmaksed tavaliselt palju väiksemad, kui vanades majades. Seega vaata ka kallimaid üürikortereid, mis asuvad uuemates majades.
 3. Eriolukord 2020 aastal on meid toonud olukorda, kus turul on väga palju üürikortereid ja palju ollakse valmis ka hinnas kauplema. Selles osas tasub tegelikult ka juba enne vaatama minemist küsida. Hoiad kokku nii enda, kui teiste aega.
 4. Lepingu sõlmimisel tuleb üürnikul tavapäraselt välja käia 3 kuu üüri summa ulatuses makse: Esimese kuu üür lepingu allkirjastamisel, esimese kuu üür korteri üleandmisel ja maakleri vahendustasu või siis lepingutasu. 
 5. Seadus ütleb, et üürileandjal on õigus küsida kuni 3 kuu ulatuses tagatist. Küsi need asjad ka enne üle ja vaata oma eelarve üle.
 6. Mõtle ka sellele, et tavapäraselt ei ole kommunaalmaksetel interneti/TV tasu, see tuleb sul endal tellida/maksta, kulu võib olla ala 25€/kuus
 • Sisustus?

Kui sa oled oma eelarvele otsa vaadanud, siis mõtle ka sellele, kas oled valmis ise üürikorterit sisustama või peab see olema täielikult sisustatud? 

Mida sa vajad?

 1. Kas kogu piltidel olev mööbel jääb korterisse? 
 2. Madrats?
 3. Rulood?
 4. Pimendavad kardinad?
 5. Televiisor?
 6. Pesumasin?
 7. Nõudepesumasin?
 8. Külmik?
 9. Ahi?
 10. Mikrolaineahi?
 11. Veekeetja?
 12. Röster?
 13. Nõud?
 14. Tolmuimeja?
 15. Midagi veel? Mõtle läbi, mis peab kindlasti korteris olema. Kas sa oled valmis seda ostma, kui seda pole?

Kus sa tahad elada?

Vahel on nii, et piirame end ühe konkreetse piirkonnaga, näiteks kesklinn. Kui samas näiteks Kalamajas võib olla meile ideaalselt sobiv kodu. Vaata suuremat pilti, laienda oma piire 🙂 Kas see peab olema kindlalt korter? Võibolla pakutakse selles piirkonnas väikest maja?

Kui suur kodu võiks olla?

Samamoodi nagu on asukoht, võib olla ka kodu suurus meie enda peas mingi piirang. Mõtle läbi, mis saab siis, kui sa oled ajutiselt kodukontoris. Kas sulle piisab 1-toaliselt kodust? Kui ma otsiksin 1-toalist kodu, siis ma vaataksin ka 2-toaliseid ja vastupidi ka. Vahel on meil kindel soov, et kodu peab olema 2-toaline, aga tegelikult on pakkumises imeline, mega kõrgete lagedega kodu, mis on ruutmeetritelt nagu kolmene, aga tegelikkuses on seal kõik üks ruum. Ma olen ühte sellist müünud kunagi. Nii kaua kuni ma reklaamisin teda 1-toalisena oli vaikus, siis otsustasin, et panen reklaami ka 2-toaliste alla, sest algselt oli plaan see korter ehitada kahetoaliseks ja köök oli siin juba niigi eraldi. Leidsin kohe ostja, kes kinnitas mulle, et oli vaadanud ainult 2-toaliseid, aga kui seda nägi, teadis kohe, et see on tema uus kodu 🙂

Millal sa tahad kolida ja kui pikka lepingut soovid?

Vahel reklaamitakse üürikortereid juba enne nende vabanemist. Mina üldiselt märgin kuulutuses ära, mis ajast vaba on, aga kui seda infot seal pole, siis tasub üle küsida. Võiksid täpsustada ka seda, kui pikka lepingut üürileandja soovib.

Missugust tüüpi lepingut sa soovid?

Tahad olla kindel, et saad segamatult korteris elada aasta või rohkem, siis soovitan sõlmida tähtajalise lepingu näiteks aastaks. 2 kuud enne lepingu lõppu saad üürileandjale teatada, kas soovid lepingut pikendada või lõpetada. Kui sa oma plaanides kindel ei ole, siis soovitan sõlmida tähtajatu lepingu, seda saad lõpetada igal ajal, 3 kuud ette teatades. Kindlasti tuleb kõik teated üksteisele edastada kirjalikus taasesitatavas vormis.

Lemmikloom lubatud?

Võibolla sa tead, et ma ise olen suur loomaarmastaja. Kui mina peaksin kolima üürikodusse, siis tuleks mul leida üürileandja, kes mind kahe kassiga vastu võtaks 🙂

Kui sul on lemmikloom, siis anna sellest üürileandjale enne korteriga tutvumist teada. Hea on saata väike tutvustus koos pildiga. Hoiad sellega jällegi kõigi aega kokku. Mõni üürileandja on kindlalt lemmikloomade vastane, aga olen kogenud seda, et kui tuleb tore tutvustus koos pildiga ja näiteks eelmise üürileandja soovitusega, siis üürileandjad on lemmikloomad ka valgete diivanitega kodusesse lubanud. 

Panipaik ja parkimiskoht?

Kui sa tead, et sa kindlasti vajad parkimiskohta ja panipaika, siis see on ka koht, kus sa saad juba eelneva valiku teha. Kui parkimiskoht peab olema garaažis, või kui sa ilma panipaigata hakkama ei saa, siis ei tasu neid kortereid ka vaadata. Uuri see välja.

„Sissekirjutus“?

Paljude Tallinna korteritega on olnud nii, et üürnikud on soovinud sinna sissekirjutust. Neil on näiteks vaja bussikaarti, et tasuta ühistransporti kasutada või näiteks välismaalastel on olnud vaja näidata elukohta, et dokumente taotlema minna vms. See küsi ka enne üle, kui see on sulle 100% oluline. Üürileandja ei peaks selles osas midagi kartma, eesti.ee keskkonnas on võimalik hiljem üürniku sissekirjutus ise kustutada.

Vaikus? Naabrid? Keskkond?

Kui sa tead, et sa vajad täielikku vaikust, siis tasub juba kuulutuste vaatamisel välistada kõik majad, mis asuvad tiheda liiklusega tee lähedal. Vaata pigem linnast väljas olevaid pakkumisi. Vaata, kas rong sõidab mööda või on läheduses näiteks jalgpalli väljak vms. Seda müra ei pruugi korterit vaadates olla, aga see võib seal sind häirida, kui sa seal elama hakkad. Küsi ka naabrite kohta. Kui sulle satub naaber, kes peab tihti pidusid ja armastab öösel muusikat kuulata, siis sa ei ole seal kodus õnnelik.

Soovin sulle kodu, kus sa ennast tõeliselt õnnelikuna tunneksid!

Kui sul on veel küsimusi, siis kirjuta julgelt Instagramis või Facebookis 🙂

Ära sea endale kodu otsimisel piiranduid. Pigem küsi endale “Mis veel võimalik on?” 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.